Zde se pokusím Vám přiblížit genetiku , jak jsem ji pobrala já samostudiem . Proberem si základní kod barev , ve kterém plave asi většina začátečníků . Velká písmena značí dominantní faktor , malá recesivní . Zvíře dědí od každého rodiče jednu vlohu z každého páru , kdy se dominantnější vloha projeví na venek a druhou má schovanou pod kožíškem a mnohdy ji odhalujeme až s mladými , které morčátko má . Popíšu jednotlivě vlohy a dodám pár fotek pro příklad jak to asi vypadá v praxi a ještě doplním o zkratky používané pro texturu srsti a podobně . Doplňovat budu jak čas dovolí
A serie
Vloha pro kresbu srsti
A - značí kresbu aguty/argente - jedná se o dominantní vlohu nadřazenou ostatním kresbám a bezkresbovým , tudíž bude na zvířeti vidět (jednotlivé chlupy jsou pruhované) . Vlohu pro aguty nemůže nést žádné zvíře bez této kresby , vyjma zvířat červeno žluté řady která mohou aguty maskovat . Může nést všechny recesivní vlohy (at , ar, a)
at - vloha pro tříslovou kresbu tan (červená, oranžová, zlatá), lux (buff, šafrán), otter (krém, ice cream) a fox (bílá, stříbřitá) může nést zbylé recesivní vlohy (ar,a)
ar - solid aguty/argente je recesivní vloha, kdy postrádá břišní pruh a celkově budí dojem tmavšího zvířete . Může nést zbylé recesivní vlohy (at,a)
a - nonaguty , bezkresbové zvíře které nenese žádné kresbové vlohy
B serie
Značí černo hnědou řadu
B - dominantní vloha pro černou , slate a lilu , může nést vlohu pro čoko řadu (b)
b - recesivní vloha pro čokoládovou , coffee a béžovou
C serie
Popisuje červeno žlutou barevnou řadu . Řadím jak se barvy postupně ,,vymývají´´
C - červená , oranžová a zlatá - dominantní , může nést kteroukoliv z recesivních vloh (malé c)
cd - recesivní vloha pro žluté odstíny (buff , šafrán , krém , ice cream) , zamaskuje cr a ca(ch)
cr - recesivní vloha pro stříbřitost a bílou t.o. , najdeme ji i na kresbě magpie , může nést už pouze ca(ch)
ca/ch - jedná se o albinotické vybělení , proto je přesnější ch(himi) , protože albínů jako takových je minimum , jestli vůbec nějací, kdežto vlohový himalájci by se dali klepat ze stromu (světlé kuny) :) Zesvětluje ještě více oko (do červena) , proto bývá mnohdy zaměňována za rubínové oko , bez ohledu na zdání ale oko zapisujeme jako tmavé . U barevných zesvětluje i srst
E serie
Upravuje poměr mezi černo hnědou a žluto červenou barevnou řadou
E - dominantní vloha , kdy je na zvířeti zastoupena jen barva z černohnědé barevné řady , maximálně doplněna o eskovou bílou
ep - na zvířeti jsou zastoupeny obě barevné řady , může být i bílá
e - je zastoupena pouze červenožlutá řada maximálně s bílou
P serie
Popisuje barvu očí .
P - dominantní vloha pro tmavé oko (i ohnivé a modré)
pr - recesivní vloha pro rubínové oko
p - recesivní vloha pro červené oko . Je to druhá možnost zesvětlení oka , ale jediná možnost červeného oka u barevných . U bílých je to buď a nebo , proto pokud není oko červené přes péčka , ale přes céčka (již zmíněné ca/ch) , mohou dát dva bělouši zvíře tmavé řady .
S serie
Upravuje poměr bílé na každém zvířeti kdy SS je bez bílé Ss je bez bílé s vlohou pro bílou nebo malým podílem bílé a ss je zvíře s bílou kdy už poměr stojí za řeč :D , nicméně vloha je to značně nespolehlivá . Je to jiná bílá , než bílá žlutočervené řady , kterou mají například magpie , kdy se jedná o vyšisovanou červenou defakto .
Šiml a dalmatin
Předně je nutno podotknout , že tyto kresby by se neměly chovat bez vědomí toho , že je nutné mimo zvířat s kresbou mít i zvířata bez ní . Dva jedince s kresbou nelze spářit , získali bychom pravděpodobně letální potomstvo (neschopné života) . Páříme vždy kresbu s bezkresbovým zvířetem . Nekříží se ani kresby mezi sebou a to ani bezkresbáci z linií šimlů do dalmatinů a naopak. Pokud si nejsme jistí co za kresbu vlastně máme tak na ní nechováme . Bylo by to na úkor kvality kresby .